V sobotu 4. 6. 2016 proběhne v Janských Lázních velkolepé slavnostní Zahájení lázeňské sezóny 2016.

Přijeďte oslavit 1010. výročí nalezení léčivého pramene! Tento rok si připomeneme významné historické milníky týkající se Janských Lázní.

Během dne vystoupí:

  • zpěvačka DASHA se skupinou Pajky Pajk
  • kapela NO NAME

Doba rodu Schwarzenbergů

Za osobní účasti potomka rodu, čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, bude na památku zásluh rodu Schwarzenbergů zasazen pamětní  strom v novém parku v Janských Lázní.

Těšit se také můžete na přehlídku historických vozidel, motorek „řemenáčů“, kterých je v celé republice jen 24, svěcení léčivých pramenů, ukázky dobového lázeňství a městského života, rozmanitá hudební a taneční vystoupení, řemeslné stánky a výtvarné dílny pro děti, soutěže a vystoupení pro děti, loutkové divadlo, historický ruční dřevěný kolotoč, bojůvky historického vojska, možnost vyzkoušení sportovních aktivit pro vozíčkáře – golf, florbal, handbike, ukázky práce Horské služby, jízdu silničním vláčkem aj.

Velkým trhákem bude koncert skupiny NO NAME od 13:00 na centrálním náměstí a vystoupení zpěvačky DASHY se skupinou Pajky Pajk od 15:30.

Pro návštěvníky je zajištěna kyvadlová doprava z Trutnova a parkování zdarma.

ORIENTAČNÍ PROGRAM DNE:

CENTRÁLNÍ NÁMĚSTÍ

10:00 slavnostní zahájení a svěcení pramenů

13:00 kapela NO NAME

DOBA RODU Schwarzenbergů – osobní účast Karla SCHWARZENBERGA

Zasazení pamětního stromu* divadelní a šermířské představení* vojenské ležení

15:30 zpěvačka DASHA a PAJKY PAJK

Městský život* historické automobily* motorky řemenáče

DĚTSKÁ LÉČEBNA VESNA

jízda na koni* řemeslné stánky* výtvarné dílny pro děti* historická střelnice* vyřezávaný kolotoč * soutěže na téma Krkonošských pohádek* kreslíř Jan Lušovský* malování na balónky* florbal na vozíku* snag golf* handbike sdružení Černí koně* soutěže ve stánku KRNAPu* ukázky práce Horské služby* DŘEVĚNÉ DIVADLO – loutkové pohádky

„Za opravdové zakladatele lázní lze považovat rod Schwarzenbergů, z nichž kníže Johan Adolf koupil panství od hraběnky Bräunerové v roce 1675. Během dvou let dal u pramene postavit šest nových budov a opravit starý mlýn na místě bývalého hamru. V roce 1685 tu vedle hospody, mlýna a lázeňského domu nad pramenem stálo už 22 obytných domů. Z popudu Schwarzenbergů provedl moravský zemský fyzik, Dr. Hettmayer první chemický rozbor léčivé vody, uvedený v jeho historicky prvním spisku o Janských Lázních z roku 1680.“ (A.Tichý)