Poslanci včera ve třetím čtení schválili zákon o veřejných zakázkách. Ten podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska přispěje k omezení oligarchizace země.

„Jsme zemí, která měla mírnou úpravu, pokud šlo o střet zájmů a o podnikání členů vlády. Po vzoru některých zemí v zahraničí jsme ale dnes schválili některé zásadní změny,“ řekl před závěrečným hlasováním poslanec a autor několika pozměňovacích návrhů Martin Plíšek (TOP 09).

Poslanci totiž většinově podpořili dva jeho důležité pozměňovací návrhy. Jeden z nich říká, že firmy, které z jedné čtvrtiny vlastní člen vlády, nedosáhnou na veřejné zakázky. Prošel i jeho podobný návrh, podle kterého firmy, kde má čtvrtinový podíl člen vlády, nedosáhnou ani na nenárokové dotace a investiční pobídky. TOP 09 podpořila také zákaz vlastnit média pro členy vlády.

Tisková-konference-kalousek-laudat-plisek

„Podle toho, které návrhy byly přijaty, je zřejmé a jisté, že dnes se učinil významný krok na obranu demokracie a aktivní kroky proti oligarchizaci země,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Nám záleželo na tom, aby zákon prošel co největší silou a aby sněmovna vyjádřila jasný názor na to, co si myslí o oligarchizaci země,“ doplnil Miroslav Kalousek.

TOP 09 je přesvědčená, že ten, kdo veřejné peníze spravuje, by je zároveň neměl mít možnost čerpat. Proto už v prvním čtení zákona o střetu zájmů uvedla, že se pokusí co nejvíce omezit koncentraci politické a ekonomické moci ministrů.

„Pokud neplatí politická kultura, musíme přistoupit k regulaci. Jsem rád, že prošly návrhy, které říkají, že firmy členů vlády by neměly přijímat veřejné peníze,“ uzavřel Martin Plíšek.

tz