Poslanci dnes projednávají návrh ústavní žaloby na prezidenta České republiky Miloše Zemana. V historii naší země k tomu dochází zcela poprvé a je to unikátní situace, která není příliš obvyklá ani v rámci Evropy. V návrhu ústavní žaloby se nachází osm skutků, u kterých se senátoři domnívají, že během dvou volebních období pana prezidenta došlo k porušení Ústavy. 

„Jedině Ústavní soud může nezávisle posoudit, zda Miloš Zeman svým chováním porušuje nebo neporušuje Ústavu. Proto TOP 09 podpoří senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta ČR. Musím zároveň přiznat, že je pro mě smutné pozorovat politiky hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD, kteří nyní jen hledají zástupné problémy, proč návrh nepodpořit. Právě oni ponesou odpovědnost za to, že se Miloš Zeman bude dál chovat jako Ludvík XIV. a bude pokračovat v rozbíjení parlamentní demokracie,“ napsal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Jsem přesvědčena, že dokonce i Miloš Zeman ví, že Ústavu porušuje, činí tak dokonce s velkou radostí. Zároveň totiž také ví, že si velmi dobře pojistil ty, kteří by mohli podobné situaci zabránit. Má v hrsti slabého premiéra, pomohl KSČM k menšinové podpoře vládě, navštěvuje sjezdy SPD, ČSSD pak trpí Stockholmským syndromem. Je tedy pravděpodobné, že podání žaloby k Ústavnímu soudu neprojde, pořád je ale důležité ukázat určitý symbol a alespoň částečně zbavit společnost pocitu apatie a zmaru, která je nejlepším podhoubím pro ty, kteří to s naší zemí nemyslí dobře,“ řekla v projevu na plénu první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Hlasování o ústavní žalobě můžete sledovat online.

Porušuje podle Vás Miloš Zeman Ústavu České republiky? Napište nám na e-mail a sledujte nás na našem webuFacebookuTwitteruYoutube nebo Instagramu.

Hlasování z 34. schůze, 26.9.2019