Poslanci přehlasovali veto prezidenta Zemana a novela zákona o střetu zájmů byla přijata. Pro zákon se hlasovalo napříč stranami. Poslankyně za ANO hlasovala jinak, než chtěla.

Ačkoliv je zákon pojímán jako takzvaný „lex Babiš“, na začátku šlo pouze o drobné úpravy, jako je například zavedení vstupních majetkových přiznání politiků při příchodu do funkce.

Razantnější změna přišla až s pozměňovacím návrhem Martina Plíška (TOP 09), který říká, že firmy členů vlády, kde člen vlády vlastní alespoň 25 % té firmy, se nemohou účastnit veřejných zakázek a dostávat státní dotace a investiční pobídky. S tímto návrhem nebyl velký problém, ten přišel až s návrhem poslance Jana Chvojky (ČSSD). Ten při projednávání novely zákona o střetu zájmů navrhl, aby členové vlády napříště nesměli vlastnit žádný podíl ve společnostech vydávajících noviny či provozujících rozhlasové a televizní vysílání.

Zda byla takováto novela třeba, se ptalo Martina Plíška FORUM 24:

„Ten zákon nebyl deset let novelizován, takže nepochybně přišla doba na jeho novelizaci. V tom zákoně je určitá asymetrie, dnes podle stávajícího zákona nesmí být člen vlády živnostníkem, malým a středním podnikatelem, osobou samostatně výdělečně činnou, ale zároveň může být ovládající osobou ve velké obchodní korporaci, kde má rozhodující vliv. Ta ovládající osoba dává pokyny managementu, kterých veřejných zakázek se má ta firma zúčastnit nebo o jakou státní dotaci má požádat. To znamená, že je tam velká asymetrie v tom, že ti malí podnikatelé ve vládě být nesmějí, ale ti velcí, v uvozovkách, podnikatelé, co ovládají korporace, tam být mohou, a já jsem tak po vzoru jiných zahraničních úprav navrhl příslušné změny v tom zákoně.“

Jak jste byl spokojen s průběhem dnešního jednání? Někteří poslanci si stěžovali na přílišné zdržování kolegů z řad hnutí ANO.

„Poslanci hnutí ANO se probudili, řekl bych, pět minut po dvanácté, protože měli skutečně celou řadu měsíců možnost v rámci jednání na výboru nebo na plénu předkládat svoje návrhy nebo protinávrhy. Nic takového neudělali a kritizují ten návrh v momentu, kdy už máme hlasovat pouze o vetu prezidenta republiky, takže z jejich strany to hodnotím jako účelové jednání, které má chránit byznys a podnikání jejich předsedy, a v tomto směru to tak dnes i vyznělo. Díky tomu se bohužel neprojednaly některé důležité zákony jako třeba změna daňových zákonů atp.“

Zákon, který členům vlády mimo jiné zakáže vlastnit média, podpořilo 125 ze 174 poslanců.

Pro zákon se hlasovalo napříč sněmovnou, proti byli pouze poslanci za hnutí ANO a většina nezařazených poslanců, včetně Tomia Okamury. Z poslanců za hnutí ANO hlasovala pro přijetí zákona také poslankyně Ivana Dobešová. Řekla k tomu:
„Dobré odpoledne, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, já bych jenom chtěla pro stenozáznam poznamenat, že při posledním hlasování číslo 20 jsem hlasovala proti, a na sjetině mám pro. Nezpochybňuji hlasování, ale byla bych ráda, aby to bylo zaznamenáno ve stenozáznamu. Děkuji.“